Ekonomické stavby skúsenosti

Ekonomické stavby skúsenosti

Ekonomické stavby skúsenosti

Ekonomické stavby skúsenosti

Nechceli sme ísť v strednom prúde

V malej obci stojí domček, ktorý v riedkej zástavbe upúta pozornosť na prvý pohľad svojím moderným vzhľadom. Keď ale vstúpite dnu, upúta Vás viac a viac množstvom „vyšperkovaných“ detailov, ktoré tvoria harmonický celok moderného domova. Autorom toho všetkého je pán Roman, ktorý si pre realizáciu vlastného projektu domu vybral ES.

Ako ste bývali predtým, než ste sa rozhodli postaviť si vlastný dom?
Mal som byt v novostavbe o veľkosti 2 + kk. Ale pre štvorčlennú rodinu sa nám zdal dosť malý. Celá naša rodina túžila po väčšom priestore, a keď sa objavila ponuka na odkúpenie pozemku za celkom výhodnú cenu, rozhodli sme sa, že si ho kúpime a v budúcnosti na ňom postavíme domček.

Rozmýšľali ste nad stavbou svojpomocne?
Dalo by sa povedať, že sme ani na okamih nezaváhali v tom, že si chceme nechať postaviť dom na kľúč. Nedostatok vedomostí v tomto odbore nám nedovolil uvažovať nad stavbou svojpomocne, alebo sa len v malom podieľať na realizácii domu. Radšej sme zvolili jedného dodávateľa, ktorý sa o všetko kompletne postará. Bola to pre nás určitá istota, že to bude dom postavený kvalitne a bez komplikácií.

Boli ste rozhodnutí, že si postavíte murovaný dom, alebo Vás napadla aj myšlienka drevostavby?
V dobe, keď sme sa rozhodovali, ako bude náš dom vyzerať, sme samozrejme na drevostavbu narazili tiež. Ale vtedy sa nám zdalo, že je stavba drevených domov ešte len v plienkach a veľa sme o tejto problematike nevedeli. Chceli sme staviť skôr na istotu, ktorou pre nás bol murovaný dom, osvedčený generáciami. Rovnako tak sme hľadali istotu v stavebných firmách, takže sme skôr vyberali medzi tými, ktoré sú už dlhšiu dobu na našom trhu a je za nimi vidieť kvalitnú prácu.

Na realizáciu svojho domu ste si vybrali Ekonomické stavby. Prečo padla voľba práve na túto spoločnosť?
Vzhľad a dispozíciu domu sme si vymysleli sami. Mal som trochu obavu, ako budeme hľadať stavebnú firmu, ktorá akceptuje tento náš návrh a naše požiadavky na bývanie. V Ekonomických stavbách sa nám páčilo, že aj napriek širokej ponuke ich vlastných domov sú otvorení aj pre individuálne projekty svojich zákazníkov. Nebol to pre nich problém vypracovať nám originálny projekt na mieru, a to nás pri výbere firmy značnou mierou ovplyvnilo.

Mali ste teda do detailov premyslené, ako Váš dom bude vyzerať?
Dalo by sa povedať, že vo veciach pre nás podstatných sme mali hneď jasno. Vedeli sme, ako bude dom vyzerať zvonka, aké budú miestnosti vo vnútri a ako budú usporiadané. Mal som tiež premyslený systém vykurovania. Chcel som zvoliť tepelné čerpadlo a celé prízemie vykurovať podlahovým kúrením v kombinácii s klasickými radiátormi. Pri vypracovaní rozpočtu sme potom dolaďovali obklady, dlažby, podlahové krytiny a rôzne stolárske prvky, ktoré sme chceli mať v dome. V drvivej väčšine sme si všetko vyberali sami, aj keď sem tam bola potrebná konzultácia s odborníkmi.

Ako dlho trvala samotná stavba Vášho domu?
Keď to zoberiem globálne aj s pozastavením prác cez zimné obdobie, kedy sa nedalo na dome pokračovať, sa dom staval asi rok. Vďaka tomu, že sme mali dosť vlastných finančných prostriedkov a nemuseli sme čakať, kým nám banka uvoľní peniaze, mohlo sa na dome pracovať svižne. Súbežne so stavbou domu, som sa pustil aj do postupnej rekonštrukcie pozemku, a zatiaľ čo robotníci pracovali na stavbe, ja som staval oplotenie okolo záhrady. Ale nezaháľal som ani v dome, a hneď ako to bolo možné, pustil som sa aj do inštalácie krbu.

Dá sa odhadnúť, ako rýchlo si človek zvyká na nový dom? Cítite sa tu už skutočne doma, alebo ste stále ešte vo fáze udomácňovania?
Snáď hovorím za celú rodinu, keď poviem, že naše udomácňovanie prebehlo naozaj bleskovo. Určite k tomu veľa prispelo to, že sme si dom vymysleli sami a s nadšením sme sledovali, ako sa nákresy menia v realitu. Zrazu sa ocitnete za dvermi svojho sna a začínate žiť novú etapu života. Je to obrovský rozdiel v porovnaní s naším pôvodným bývaním a hrozne rýchlo sa na to zvyká.

Lenka 22
5+1+G 122,2 161,4 YTONG 375 + EPS 12 cm Bramac plávajúca laminátová
drevené euro oblôžková zárubňa + fóliované dvere tepelné čerpadlo

Ďakujeme za Ekonomické stavby skúsenosti


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek